آشنایی و کاربرد گرافیک

گرافیک و اهمیت آن در زندگی

اگر  کمی با دقت به دنیای پیرامون خود نگاه کنید به گرافیک و اهمیت آن در زندگی بیشتر پی می برید‌ چون معمولا تعداد کمی از افراد متوجه تاثیر گرافیک بر زندگیشان می شوند.
در مقاله زیر با تعریف گرافیک و تاثیر آن روی افراد بیشتر آشنا خواهید شد.

تعریف گرافیک

گرافیک از واژهٔ یونانیgraphikos گرفته شده است که به نوعی می توان گفت همان تصویر یا طراحی که برای ایجاد تصویر صورت می گیرد را گرافیک می گویند .گرافیک درساختار کلی خود به دو مفهوم قدیم (سنتی) و جدید(نوین) تقسیم بندی می شود که در بین این دو مفهوم چاپ قرار دارد.

منظور از چاپ را در اصطلاح، انتقال مطالب شامل نوشته‌ها، تصاویر، اعداد و علائم بر رو یک حامل فرم و انتقال آن بر روی یک سطح چاپ شونده و تکثیر آن به شمارگان زیاد می‌گویند.

گرافیک (قدیم) یا همان سنتی شامل خطاطی، نقاشی دو بعدی، کنده کاری می باشد که بیشترین شکل آن در آرایش کتاب هاست که محصول کار نقاش، خوشنویس، تذهیب کار و جلدساز می باشد.

ولی گرافیک (نوین) یا مدرن علاوه بر کتاب آرایی در قسمت تبلیغات تجارتی، اعلانات دیواری و مطبوعاتی و نشان ها (لوگوها) وغیره می باشد و حتی در سینما و تلویزیون هم کاربرد دارد.

که در بخش های مختلف با رویکرد های متفاوت تعریف و طراحی می شود که از مهمترین حیطه ها و تخصص های گرافیک می توان به طراحی لوگو که همان نشان و نماد هر کسب و کار یا برندی محسوب می شود.

پوستر که بیشتر برای معرفی فعالیت و یا همایش یا جشنواره های مختلف حتی در قالب سینما و تلویزیون ، هویست سازمانی که شامل ست اداری از جمله سر برگ و پاکت نامه ها و کارت ویزت ها و فاکتور های هر شرکت یا موسسه ای نیاز محسوب می شود ، و…

اهمیت گرافیک

در دنیای امروزه هنر  گرافیک و اهمیت آن در زندگی مرز ها را در نوردیده و اهمیت فراوانی پیدا کرده و جایگاه خود را به خوبی با فرم هنری خود اثبات کرده است .
در واقع امروزه می توان گفت با وجود گسترش دنیای تبلیغات و هنر و شاخه های مخلف هنری و شاید بتوان گفت با پیشرفت انسان مدرن در زمینه کسب و کار و بیزینس های مختلف هنر گرافیک اهمیت فراوانی پیدا کرده است که برای معرفی و شناخت بیشتر موارد های گوناگون از گرافیک به عنوان معرفی این حوزه ها استفاده می شود که بخش مهمی از این بخش هنری اختصاص یافته به دنیای مجازی و اینترنت می باشد . در زندگی روز مره افراد با گرافیک زندگی می کنند.

مثال:

فرض کنید وقتی وارد یک سوپر مارکت می شوید تمام محصولات در یک بسته بدون رنگ و نقش باشد چه اتفاقی می افتد مسلما خریدی صورت نمی گیرد شما الزاما به خطر طرح . بسته بندی و رنگ های خاص یک محصول پی به محتوی ان می برید و اینجاست که اهمیت گرافیک دو چدان می شود.

جهت آشنایی بیشتر با مبحث گرافیک اینجا کلیک کنید.

فرزانه بوالحسنی

کارشناس ارشد گرافیک، مدرس خصوصی و مدرس دانشگاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا