آشنایی و کاربرد گرافیک

اینفوگرافیک چیست هدفو کاربردش چیه؟

اینفوگرافیک و انواع و کاربردهای آن

معمولا همه ما توی اینتنرنت و داخل گوشی ها مون اینفوگرافیکای زیادی دیدیم حالا ما قصد  اریم بگیم که اینفوگرافیک چیست هدفو کاربردش چیه؟ چون از طریق اینفوگرافیک ها پیام های زیادی رو حتی اگه شخص سواد نداشته باشه با تصاویر کی تونیم انتقال بدیم.

اینفوگرافیک چیست؟

انسان ها از گذشته تا به امروز با یک مشکل مشترک درگیر هستند، “رساندن پیام مورد نظر خود به مخاطب بدون هیچ ابهامی در ذهن مخاطب”. با استفاده از تصاویر به این باور رسیدند که بیننده به راحتی مطلب را درک می کند. از این سو تکنیک اینفوگرافیک خیلی سریع شناخته شد و افراد برای بیان مطالب خود از آن استفاده کردند.

اینفوگرافیک‌ها با رسیدن به زبان مشترک به ما کمک می کنند تا انتقال محتوا به درستی انجام شود.

چیدن سازوکارهای مناسب برای انتقال بهتر پیام از جمله علت‌هایی است که استفاده از اینفوگرافیک در ارائه سازمان‌ها در جلسات، معرفی محصول، آموزش‌های فرهنگی جا باز کرد و به سرعت از سمت مخاطبان پذیرفته شد.

انوع اینفوگرافیک

اینفوگرافیک تقریبا در همه جا استفاده می شود و محدود به دسته خاصی نیست ، در این مقاله یک توضیح مختصر در رابطه با یک نمونه از اینفوگرافیک را می دهیم. با ما همراه باشید
اینفوگرافیک ها بر اساس شیوه پیاده سازی در چهار دسته طبقه بندی می شوند .
• ایستا : کلیه اطلاعات در یک نگاه بصورت یک تصویر واحد نمایش داده می‎شوند.
• پویا (اینفوموشن) : اطلاعات در یک توالی خطی بصورت متحرک و انیمیشن ارائه می‎شوند.
• تعالی: اطلاعات معمولا در بستر وب و بنابر انتخاب کاربر به نمایش در می‎آید.
• فیزیکی: اطلاعات در قالب یک حجم یا ماکت سه‎بعدی نشان داده می‎شود.
برهم کنشی ، متحرک ، چند رسانه‌ای ، ویدئویی ، دیجیتالی ، تأتو ، نوری یا لیزری و… نیز دیگر شیوه‌های پیاده سازی اینفوگرافیک ها می باشند که هرکدام جزو دسته های بالا می باشند و هرکدام از این ها نیز تفاوت زیادی باهم دارند .

یکی از قدیمی ترین کاربردهای اینفوگرافیک نقشه های ساده است که داخل مترو ها می تو نید ببینید با نگاه به این نقشه می بینید که هر نوع اطلاعات اضافی حذف شده اند، از رنگ ها برای تمایز استفاده شده است و به سادگی می توان از آن استفاده نمود.

کاربردهای اینفوگرافیک

از جمله کاربردهای اینفوگرافیک میتوان به استفاده از آن در حوزه آموزش، تبلیغات، گزارش نویسی، ارائه و … اشاره کرد. استفاده از اینفوگرافیک‌ها باعث می‌شود تا حجم قابل توجهی از اطلاعات را که شکل نوشتاری آن ممکن است بسیار پیچیده، سردرگم کننده و طولانی باشد، به سادگی در قالب یک تصویر به مخاطب ارائه نمود و مخاطب نیز آن را تا مدت‌ها به خاطر بسپارد.

اینفوگرافیک چیست هدفو کاربردش چیه؟

 

در دنیای امروزی که بیشتر امور بصورت آنلاین انجام می شود نقش اینفوگرافیک ها در انتقال پیام به مخاطب تاثیر بسزایی را ارا می باشد.اینفوگرافیک چیست هدفو کاربردش چیه؟  شما چه نظراتی دارید و آیا تا بحال از آن استفاده کرده اید؟

فرزانه بوالحسنی

کارشناس ارشد گرافیک، مدرس خصوصی و مدرس دانشگاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا